اخبار


مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی: پژوهشگاه غدد و متابولیسم ایران در منطقه بی نظیر است

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی (امرو)، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران را در منطقه بی نظیر و در دنیا کم نظیر دانست.

 دکتر احمد المنظری در جریان بازدید از این پژوهشگاه به عنوان مرکز پژوهشی همکار سازمان بهداشت جهانی، ضمن بیان این مطلب، گفت: دستاوردهای این پژوهشگاه به عنوان همکار سازمان بهداشت جهانی باید توسط سایر کشورهای منطقه الگوبرداری شود.

وی ضمن دعوت از مدیران پژوهشگاه غدد و متابولیسم برای اعلام دستاوردهای این مرکز پژوهشی در نشست بعدی کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی، افزود: در این مرکز برنامه ها و اقدامات نوآورانه ای صورت گرفته که به سیاستگذاران این امکان را می دهد که برنامه ریزی بهتری برای کنترل بیماری های غیرواگیر انجام دهند.

دکتر المنظری افزود: پژوهش‌ها و اطلاعات این مرکز درباره بیماری های غیرواگیر از شهرستان‌های ایران باعث می شود بتوان در این پژوهشگاه تفاوتها را از منظری بالاتر مشاهده کرد. همچنین این پژوهش‌ها به برنامه ریزان شهرستانها کمک می کند که به اولویت بندی برنامه ها برای کنترل بیماری ها بپردازند.
وی چالش ها و مشکلات پیش روی منطقه مدیترانه شرقی در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر را زیاد دانست و اظهار امیدواری کرد به رغم این موانع، سازمان بهداشت جهانی بتواند با همکاری کشورهایی نظیر ایران و این پژوهشگاه بر مشکلات فائق آید.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی (امرو) بر تداوم و گسترش همکاری های متقابل فیمابین بر اساس توافقات قبلی سازمان بهداشت جهانی با این مرکز تاکید کرد. 

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این دیدار اقدامات انجام شده در راستای توافقات قبلی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با سازمان بهداشت جهانی را تشریح کرد.
دکتر لاریجانی همچنین  در خصوص سیمای بیماری های غیرواگیر در کشور و برنامه های ایران برای مقابله با آنها از جمله برنامه NCD توضیحاتی برای مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت و هیات همراه ارائه کرد.
در بخش دیگری از برنامه بازدید رییس منطقه مدیترانه شرقی (امرو) از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، دکتر فرشاد فرزان فر رییس مرکز تحقیقات بیماری غیرواگیر پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران سامانه این پژوهشگاه به آدرس www.vizit.report  برای دکتر المنظری و هیات همراه تشریح کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

وی گفت: طبق توافقات قبلی پژوهشگاه با سازمان بهداشت جهانی باید یکسری اقدامات مشخصی را برای کاهش عوارض بیماری های غیرواگیر در زمینه دیابت، فشارخون، پوکی استخوان و موارد دیگر طی دو سال انجام می دادیم که در مدت کمتر از یکسال آماده ارائه به این سازمان شده است.
وی افزود: طبق توافق در این بازدید مقرر شد در نشست بعدی کشورهای منطقه مدیترانه شرقی دستاوردهای پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و ابزارهایی که برای کنترل بیماری های غیرواگیر طراحی کرده است به کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی این سازمان معرفی شود.اخبــارگالریهمکاران